Gezi Direnişi’nde polis tarafından gaz fişeği vurulan Berkin Elvan’ın katillerinin yargılandığı davanın dördüncü duruşması görüldü. Dava 27 Şubat’a ertelendi.

Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeği ile vurularak ağır yaralanan ve günler sonra kaldığı hastanede, 15 yaşında 16 kilo iken yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın katili polislerin yargılandığı davada dördüncü duruşması görüldü.

17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan duruşma öncesinde polisin Çağlayan Adliyesi çevresini ablukaya aldığı görüldü.

Berkin Elvan’ın katilinin tutuklanma talebi reddedildi. Dava 27 Şubat’a ertelendi.

İşte dakika dakika gelişmeler:

Güncelleme: Berkin Elvan’ın katilinin tutuklanma talebi reddedildi. Dava 27 Şubat’a ertelendi.

Güncelleme 12.03: Tanıkların dinlenmesi için ve dava dosyasındaki Berkin Elvan’ın avukatlarının elinde bulunan görüntülerin bilirkişi tarafından incelenmesi için davaya ara verildi. Duruşmayı izleyenler dışarı çıkarıldı. Duruşmaya yalnızca avukatlar girebilecek.

Güncelleme 11.59: Verilen aranın ardından duruşma tekrar başladı.

Güncelleme 11.32: Sanık avukatı duruşmaya ara verilmesini istedi, duruşmaya 15 dakika ara verildi.

Güncelleme 11.20: Duruşma salonunda görüntüler izlenirken, TÜBİTAK’ın düzeltme yaptığı görüntülerde sanık polis Fatih’in yaptığı ilk atışın yer almadığı anlaşıldı.

Güncelleme 11.10: TÜBİTAK’ın düzeltme yaptığı görüntülerde Berkin’in vurulma anı yok, avukatlar tarafından, ham görüntülerin incelenmesi isteniyor

Güncelleme 11.05: Berkin Elvan’ın vurulma anına ait görüntüler izletildiği sırada annesi Gülsüm Elvan fenalaştı, duruşma salonu dışına çıkarılıyor

Güncelleme 11.58: Avukat Can Atalay söz aldı: Tanıkların ifadesi kuşku vericidir. 13 yaşında bir çocuğun cebinden kız kaçıran, torpil çıkması davaya ilişkin bir şey değildir.

Güncelleme 10.52: Tanık Dilek Öztürk, dinleniyor. Tanık hemşire Dilek Öztürk: “Berkin Elvan’ın ceplerinin birinden 4 diğerinden de 3 torpil çıktı, eşyaları ile birlikte polis teslim ettik.”

Güncelleme 10.47: Berkin’in vurulduktan sonra götürüldüğü Okmeydanı Hastanesi acil servisinden tanık Cihan Gençoğlu söz aldı. Cihan Gençoğlu ifadesinde, “Berkin Elvan’ın üzerinden çıkan içinde torpil olduğunu bildiğim bir paketi polise teslim ettim. Daha sonra hiç görmedim hastayı” dedi.

Güncelleme 10.40: Duruşma başladı. Duruşma, avukatların kimlik tespiti ardından tanıkların dinlenmesi ile devam edecek.

(Haberin ilk araya kadarki bölümü gazeteyolculuk.net’ten alıntıdır.)

Paylaş