ABD’de Teksas Üniversitesi’ne bağlı Harry Ransom Merkezi, Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in 27 bin sayfalık arşivinin yaklaşık yarısını internette ücretsiz yayımladı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, 87 yaşında hayatını kaybeden yazarın metin, fotoğraf, mektup ve notlardan oluşan 27 bin sayfalık arşivinin tamamının da internette İngilizce ve ve İspanyolca yayımlanmasının planlandığını duyurdu.

New York Times gazetesi, Gabriel García Márquez’in çalışmalarının telif haklarının koruma altında olması nedeniyle, bu girişimin alışılmışın dışında bir durum oluşturduğuna dikkat çekti. Harry Ransom Center Direktörü Steve Enniss, “Arşive herkesin ulaşmasına olanak sağlayan ve bunu Gabo’nun dünyadaki tüm okuyucularına yeni bir hizmet olarak gören ailesine de teşekkür borçluyuz” dedi.

2014’teki ölümünün ardından Márquez için Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, “Gelmiş geçmiş en en büyük Kolombiyalı” ifadesini kullanmıştı. Sihirli gerçekçilikteki ustalığıyla tanınan Márquez, özellikle “Yüzyıllık Yanlızlık” ve “Kolera Günlerinde Aşk” romanlarıyla uluslararası şöhret kazandı.

García Márquez kariyerine gazeteci olarak başladı ve hem Kolombiyalı hem de yabancı siyasetçileri kınama konusunda hiçbir zaman çekingen davranmadı. Vahşi kapitalizmi ateşli bir biçimde eleştiren Garcia Marquez, hayatı boyunca ABD’nin yayılmacı politikalarına karşı çıktı.

1950’li yıllarda ABD’ye giden, ardından da Meksika’ya yerleşen Garcia Marquez’in daha sonra ABD’ye girmesine 30 yıl boyunca izin verilmedi. Bu yasağa gerekçe olarak ise ünlü yazarın Kolombiya Komünist Partisi ile olan bağları gösterildi. Garcia Marquez buna karşın ABD eski Başkanı Bill Clinton tarafından “William Faulkner’in ölümünden bu yana çeşitli dillerde kitapları yayımlanan en önemli yazar” olarak tanımlanmıştı.

Paylaş